Nauka liczenia i mnożenia – jak zachęcić dziecko do nauki matematyki?

Nauka liczenia i mnożenia – jak zachęcić dziecko do nauki matematyki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dziecko niczym gąbka chłonie nową wiedzę. Dlatego już od małego warto uczyć je liczenia i mnożenia. Jak to jednak zrobić, by maluch chętnie uczył się matematyki?

Matematyka dla wielu wydaje się skomplikowanym przedmiotem. Jeśli jednak od najmłodszych lat dziecko będzie się jej uczyło w przystępny sposób, może to zaowocować świetnymi wynikami w przyszłości. Pierwszą poważną nauką jest bez wątpienia przyswajanie liczenia i mnożenia. Wielu rodziców nie wie, jak przekazać tę wiedzę swoim pociechom. A można to zrobić naprawdę kreatywnie!

Liczymy wszystko wokół!

Już dwulatek może zacząć uczyć się liczyć. Ważne jednak jest to, by robić to w formie zabawy. Można liczyć np. schodki, wchodząc do domu, drzewa na spacerze, lalki lub samochodziki w pokoju czy zwierzątka w ulubionej książeczce. Okazuje się, że maluchy chętnie przyłączają się do takiej zabawy i nawet same nie wiedzą, kiedy w naturalny sposób zaczynają liczyć (najczęściej do dziesięciu).

Dziecięce paluszki – niezbędne w matematyce

Przy nauce matematyki wśród dzieci niezbędne są paluszki. To właśnie na nich dziecko najpierw uczy się liczyć. Po kolei je odgina lub zgina i liczenie przychodzi wręcz samo! Można dla zabawy narysować na każdym paluszku cyfrę, aby maluch, licząc, od razu wiedział, jak wygląda 1, 2 czy 3. Świetna zabawa i nauka zarazem!

Karty do liczenia

W przypadku nieco starszych dzieci, które wiedzą, jak wyglądają cyfry, można przygotować specjalne karty z napisami od 1 do 10 i kolorowe patyczki. Dziecko musi dopasować ilość patyczków do wylosowanej cyfry. Jeśli jeszcze nie zna cyfr, to na karcie mogą znajdować się np. kropki.

Warto zainwestować w liczydło

Kolorowe, drewniane lub plastikowe – liczydło. Wydawałoby się, że to relikt przeszłości, jednak tak naprawdę to świetny przyrząd do nauki liczenia i mnożenia dla najmłodszych. Dzieci uwielbiają przesuwać koraliki, jednocześnie łatwiej jest im wyobrazić sobie poszczególne działania matematyczne.

A może nadać liczbom wygląd?

Podczas nauki liczenia można też nadać liczbom wygląd. Jest to tzw. technika mnemoniczna. Każda liczba zostaje nazwana, przykładowo 1 to kogut, 2 to łabędź, 6 to kura, a 8 to bałwan. I tak można łączyć je w różne historie, np. dwa bałwanki grają w piłkę, co daje 2 × 8, a obserwują ich kogut i kura (16). Pomysłów jest całe mnóstwo, a wymyślanie tych opowieści może być fantastyczną zabawą i to nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych.

Warto rozpisać najważniejsze zasady

W przypadku dziecka, które umie już czytać, warto rozpisać zasady mnożenia. Jeśli je przyswoi, będzie mu znacznie łatwiej opanować matematykę na tym etapie. Jakie zasady są najważniejsze? Przykładowo: każda liczba, którą mnożymy przez jeden – daje tę liczbę, a z kolei mnożenie przez zero zawsze daje zero. W przypadku mnożenia przez zera można skorzystać z zabawnej rymowanki, np. „Dla każdego jak marzenie jest przez zero liczb mnożenie! Zawsze wynik masz gotowy: zero – no i kłopot z głowy!”.

Zdj. główne: Susan Holt Simpson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*