Jak zachęcić dziecko do spędzania czasu na zewnątrz zimą?

Jak zachęcić dziecko do spędzania czasu na zewnątrz zimą?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed komputerami i innymi sprzętami elektronicznymi. Z troski o ich zdrowie, w czasie pandemii zostało wprowadzone zdalne nauczanie, co spowodowało, że jeszcze trudniej jest zachęcić je do aktywności na zewnątrz. 

Można to zobaczyć szczególnie w zimie, gdy większość naszych pociech woli siedzieć w domu. Jak zachęcić dziecko do wychodzenia na zewnątrz?

Zimowe wypady jako świetna forma rekreacji

Zima jest idealnym czasem na wspólne wypady razem z dzieckiem lub rodzinne uprawianie sportów zimowych. Regularnych ruch jest niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego już od najmłodszych lat warto utrwalać te dobre nawyki.

Jeśli dziecko jest małe, warto wybrać się na rodzinny spacer do lasu lub parku. Taka przygoda może okazać się dla niego niezapomnianym przeżyciem, dzięki pięknie zimowej scenerii. Na spacer do parku warto zabrać ze sobą ziarna, aby nakarmić ptaki – będzie to dodatkowa atrakcja zwłaszcza dla młodszych maluchów.

Sporty zimowe na ratunek!

Starsze dzieci warto zachęcić do uprawiania sportów zimowych. Jazda na łyżwach jest bardzo podobna do jazdy na rolkach, dlatego te, które świetnie jeżdżą na rolkach, będą sobie dobrze radzić również na lodowisku. Nastolatków warto zachęcać do wspólnych wypadów na łyżwy z rówieśnikami.

Świetnym sposobem do sprowokowania młodzieży do przebywania na powietrzu jest wypad na narty lub snowboard. Wiele dzieci chce się nauczyć jeździć na nartach, dlatego warto wykorzystać to do spędzania aktywnie czasu na dworze.

Dla tych lubiących wędrówki świetną formą aktywności będą zimowe wycieczki w góry. Podczas takich wycieczek nasza pociecha zobaczy górski krajobraz w zimowej odsłonie. Taka forma zimowej aktywności przeznaczona jest jednak dla młodzieży dopiero od około 8 roku życia.

Rodzinne zimowe zabawy

Weekendy i popołudnia są idealnym czasem na wspólne zabawy na zewnątrz. Przebywanie na świeżym powietrzu zimą ma bardzo dużo korzyści dla zdrowia. W zimie można aktywnie spędzać wspólny czas na:

  • lepieniu bałwana,
  • bitwie na śnieżki,
  • zawodach, kto zrobi największą śnieżną kulę,
  • zimowym ognisku,
  • zimowej sesji zdjęciowej,
  • robieniu „aniołków” na śniegu,
  • budowaniu iglo,
  • puszczaniu mroźnych zimowych baniek.

Wszystkie te zabawy można zorganizować zupełnie za darmo, bez potrzeby dokupywania niepotrzebnych akcesoriów.

Jeśli w rodzinie i wśród najbliższych znajomych jest dużo dzieci, to warto dla nich zorganizować kulig, który na pewno sprawi bardzo dużo radości, zarówno młodszym, jak i starszym pociechom.

Zjeżdżanie na sankach lub na worku z sianem

Trudno znaleźć osobę, która nigdy w życiu nie zjeżdżała na sankach. Na wsiach i w małych miasteczkach największą radością często jest zjazd na worku wypchanym sianem. Obecnie dzieci preferują jabłuszko, czyli mały ślizg zjazdowy. Takie zimowe akcesoria można zakupić już za kilkanaście złotych w supermarkecie.

Zdj. główne: Suraj Shakya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*