Jak wybrać model wózka dziecięcego?

Jak wybrać model wózka dziecięcego?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór wózka dla dziecka to poważna decyzja, ponieważ od jego jakości zależy bezpieczeństwo malucha i wygoda rodziców. Jak wybrać odpowiedni model i na co zwracać uwagę? Podpowiadamy.

Jaki powinien być wózek dziecięcy?

Przede wszystkim bezpieczny, wygodny i zwrotny. Jego funkcjonalność powinna być dopasowana do wymagań i potrzeb rodziców. Wiele osób decyduje się na wózki wielofunkcyjne, na przykład 2w1 albo 3w1. Mają one wymienne siedziska. Niektórzy producenci, jak Bugaboo, oferują zarówno wózki spacerowe, gondole, jak i podróżne. Poniżej omawiamy najważniejsze kwestie przy wyborze wózków dziecięcych.

Wózek a spacerówka

Dla malutkiego dziecka, mniej więcej do około 6 miesiąca życia należy zakupić głęboki wózek, inaczej nazywany gondolą. Dziecko może w takim wózku spać i leżeć. Warto wspomnieć tu o konkretnym modelu, który łączy w sobie wygodę i bezpieczeństwo, a także zaspokoi wymagania rodziców pod względem wizualnym – wózek retro.

Kiedy dziecko już stabilnie siedzi, potrzebny będzie wózek spacerowy. W takich modelach dzieci mogą siedzieć, ale dobrze, żeby miały opuszczane oparcie, żeby maluch mógł się też położyć. Kiedy dziecko jest już starsze, więc tylko czasami potrzebuje wózka, najlepszym rozwiązaniem będzie lżejszy wózek spacerowy typu parasolka.

Parametry techniczne wózka

Wybierając wózek dla dziecka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestie techniczne. Ważny jest stelaż wózka oraz to, czy łatwo się go rozkłada. Najbardziej wygodne będą te modele, które łatwo jest rozłożyć jedną ręką. Najlżejszy jest stelaż aluminiowy, jednak może być nieco mniej trwały.

Warto również zwrócić uwagę na zawieszenie wózka. Jeżeli mamy zamiar jeździć po zmiennym terenie, dobrze jest zdecydować się na wózek z miękkim zawieszeniem albo znaleźć taki, w którym można je regulować. Hamulce w wózku powinny działać bez użycia większej siły.

Bezpieczeństwo dziecka

Wózek dla dziecka powinien mieć głębokie i szerokie siedzisko, które zapewni wygodę maluchowi. Zwłaszcza zimą trzeba zwrócić na to uwagę, kiedy chcemy włożyć do wózka dziecko w zimowym kombinezonie.

Jeśli chodzi o oparcie, powinno być ono wyższe niż siedzące dziecko. Przydać może się regulowana wysokość oparcia, jeśli maluch lubi drzemać w trakcie spaceru.

Warto sprawdzić również pasy, które mają duże znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dziecka.

Wózki wielofunkcyjne

Są to z reguły wózki trzyczęściowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy używać jednego wózka przez dłuższy czas. To bardzo popularne rozwiązanie, ponieważ zwiększa mobilność i ułatwia podróże. Stelaż można spakować do bagażnika samochodu, a gondola stanowi fotelik. Kiedy dziecko wyrośnie  z gondoli, na stelażu montuje się siedzisko spacerowe, które służy dłużej.

Wózki biegowe

Te modele zostały stworzone z myślą o rodzicach, którzy prowadzą aktywny tryb życia. Mają amortyzowane zawieszenie i duże koła. Łatwo się nimi manewruje i mają nowoczesny, sportowy wygląd. Dzięki temu możemy bez problemu wybrać się na jogging razem z maluchem. Co ważne, jedynie dzieci, które potrafią samodzielnie siedzieć, mogą korzystać z takich wózków.

Wózki bliźniacze

To modele podwójne dla bliźniąt. Producenci oferują również wózki dla trojaczków czy czworaczków. Wózki bliźniacze mają gondole i siedziska spacerowe usytuowane albo obok siebie, albo za sobą. Są większe niż tradycyjne, ale ułatwiają wyjście na spacer z dwójką dzieci – taki wózek może prowadzić jedna osoba, a z dwoma miałaby problem. Na ogół gondole i siedziska są węższe, jeśli są zlokalizowane obok siebie.

Zdj. główne: Ronnie George/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*