Jak przygotować organizm przed ciążą? Jakie badania wykonać?

Jak przygotować organizm przed ciążą? Jakie badania wykonać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Planowanie ciąży powinno rozpocząć się od wizyty u lekarza ginekologa oraz podstawowych badań. Dzięki temu masz pewność, że organizm jest na tyle zdrowy i silny, że jest gotowy na rozwój potomstwa. Zobacz, na co dokładnie zwrócić uwagę.

Jakie badania wykonać?

Życie pokazuje, że nie zawsze możliwe jest świadome przygotowanie swojego organizmu do przyjęcia ciąży. Jeśli jednak jesteś w stanie wcześniej wykonać pewne badania oraz odwiedzić lekarza ginekologa, może mieć to wpływ na samopoczucie podczas ciąży. Kiedy jest idealny czas na wizytę u specjalisty?

– Młode kobiety, które zamierzają starać się o dziecko, powinny udać się do ginekologa położnika na około trzy–cztery miesiące przed planowaniem zajścia w ciążę. Podczas wizyty uzyskają informację na temat swojego stanu zdrowia, o zalecanych badaniach kontrolnych, np. cytologii, oraz o możliwościach suplementacji mikroelementami w celu jak najlepszego zaopatrzenia dziecka w substancje niezbędne do rozwoju – mówi agencji Newseria Lifestyle dr Adam Górski, ginekolog, Klinika INVICTA w Warszawie.

Przygotowania do zajścia w ciążę trzeba zacząć od wykonania podstawowych badań przesiewowych, kontrolnej cytologii, morfologii, badania moczu, poziomu glukozy oraz kontrolnego USG ginekologicznego. Dobrze jest też zastanowić się nad odpowiednim sposobem odżywiania oraz dokładnie przeanalizować swoją dietę.

– W obecnych czasach mamy dietę wzbogacaną zarówno w kwas foliowy, jak i inne mikroelementy. Jednak część populacji niestety nie przyswaja odpowiednich ich ilości. W przypadku kwasu foliowego rozwiązaniem może być przyjmowanie jego zaktywowanej formy w postaci suplementów diety. Aby zdiagnozować zaburzenia przyswajania, należy udać się do lekarza ginekologa-położnika i wykonać specjalistyczne badania pod tym kątem. Chyba że wiemy o nieprawidłowościach dużo wcześniej, wnioskując na podstawie wywiadu środowiskowego lub wywiadu rodzinnego – mówi ginekolog z Kliniki INVICTA w Warszawie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*