Jak nauczyć dziecko szacunku do zwierząt?

Jak nauczyć dziecko szacunku do zwierząt?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zwierzę to najlepszy przyjaciel człowieka – to fakt! Trzeba jednak pamiętać również o tym, że nasi bracia mniejsi wymagają od nas dobrego traktowania. Musimy uczyć tego swoje dzieci od najmłodszych lat, aby wyrosły na empatycznych dorosłych. Sprawdź, jak postępować.

Zwierzęta to nasi przyjaciele

Bez wątpienia zwierzę to najlepszy przyjaciel człowieka. Kto miał w domu rodzinnym psa lub kota – a nawet oba! – dokładnie wie, o czym mowa. To nasze zwierzęta potrafią rozweselić nawet w najbardziej trudnej sytuacji czy po ciężkim dniu.

Zwierzęta dają nam od siebie wiele, ale wymagają także wiele miłości, opieki, zaangażowania oraz szacunku. Tego ostatniego musimy uczyć nasze dzieci od maleńkości. Jak to zrobić, aby dziecko nie stanowiło dla zwierzęcia zagrożenia, a wręcz przeciwnie – tworzyło z nim piękną, wartościową więź?

Rozmowa i jeszcze raz rozmowa

Nie od dziś wiadomo, że rozmowa z dzieckiem to absolutna podstawa. Na szczęście temat zwierząt pojawia się właściwie od najmłodszych lat już w przedszkolu. W wielu domach są psy czy koty, dlatego nie da się tej tematyki pominąć. Dzieci od maleńkiego są więc uświadamiane w kwestii tego, jak ważna jest empatia.

My w domu także musimy o tym rozmawiać z naszymi podopiecznymi – i to niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami zwierzęcia domowego. Na pewno ktoś w naszym otoczeniu zwierzęta ma i to samo w sobie jest już dobrym powodem do dyskusji i mówieniu dziecku o tym, jak postępować w kontakcie z psem, kotem czy innym zwierzakiem.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Sαη∂яα 🕊 (@sinezka)

Stwórz okazję

Jeżeli nie macie w domu zwierzęcia, warto stworzyć okazję do tego, by dziecko miało z jakimś kontakt. Może to być pies znajomych, kot babci. Dziecko powinno mieć możliwość zobaczenia, jak wygląda opieka nad zwierzęciem, a także uczestniczenia w niej. Wspólny spacer z psem czy asystowanie przy karmieniu chomika na pewno sporo da, jeżeli chodzi o jego świadomość.

Włączaj dziecko do codziennych obowiązków

Jeszcze inaczej sprawa wygląda, gdy maluch dorasta ze zwierzęciem u boku. Rodzic od początku musi uwrażliwiać dziecko na potrzeby podopiecznego i wiele tłumaczyć. Tak, aby obie strony tej relacji czuły się komfortowo.

Dzieci, szczególnie te mniejsze, są zwykle ciekawe świata i chętnie angażują się w pomaganie w opiece nad zwierzętami – i to warto wykorzystać, aby tworzyć relację od najmłodszych lat. Człowiek od małego wychowywany w pełnej świadomości o konieczności troski o zwierzę, ma ogromne szanse wyrosnąć na osobę pełną empatii.

Zdj. główne: Andrew S/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*