Jak nauczyć dziecko gry w szachy?

Jak nauczyć dziecko gry w szachy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gra w szachy to rozrywka, która daje dziecku wiele dobrego. Chcesz, żeby Twoja pociecha zagłębiła się w ten temat? Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak ułatwić mu tę trudną sztukę i jak sprawić, by zasady gry stały się dla niego jasne. Oto nasze wskazówki!

Dlaczego warto nauczyć dziecko gry w szachy?

Zanim przejdziemy do tego, jak nauczyć dziecko gry w szachy, warto sprawdzić, dlaczego w ogóle warto to zrobić. Jakie korzyści daje tego typu umiejętność w młodym wieku? Okazuje się, że gra w szachy jest nie tylko świetną rozrywką i ciekawą formą spędzania wolnego czasu. To również aktywność przyczyniająca się do lepszego rozwoju dziecka.

Wraz z każdą kolejną rozgrywką dziecko uczy się logicznego myślenia, analizowania i przewidywania, a także poprawiają zdolności arytmetyczne i myślenie przyczynowo-skutkowe. Ponadto znacząco poprawia koncentrację, szczególnie pod presją czasu i rywalizacji. To wszystko może okazać się przydatne na co dzień, w kontaktach z rówieśnikami, a nawet w osiąganiu lepszych wyników w szkole – przede wszystkim z matematyki.

Nauka gry w szachy dla dzieci – garść wskazówek i podpowiedzi

Nietrudno zauważyć, jak wiele dobrego daje dziecku granie w szachy. Pozostaje zatem nauczenie się tej sztuki. W jaki sposób? Wszystko opisaliśmy poniżej. Pamiętajmy jednak, by nie skupiać się wyłącznie na rozwoju dziecka, bo może okazać się, że straci ono przez to zapał i entuzjazm do gry. Dodatkowo musimy dopasować te sposoby nie tylko do wieku dziecka, ale i jego osobowości.

Podstawy gry w szachy w domowym zaciszu

Szachy mają naprawdę mnóstwo zasad i możliwości poruszania się figur, dlatego też nie ma co spieszyć się z nauką. Dziecko może opanować podstawy w domu, na najprostszym zestawie do gry, nawet jeśli rodzic nie jest wytrawnym graczem. Trzeba jednak robić to powoli i stopniowo – bombardowanie go od razu wszystkimi informacjami może zniechęcić dziecko.

W przypadku starszych pociech można pokusić się o zainstalowanie aplikacji wspomagającej naukę gry w szachy, granie online oraz rozwiązywanie zadań szachowych w elementarzach.

Zajęcia grupowe – nawet w przedszkolu

Kolejną możliwością jest zapisanie małego gracza na zajęcia grupowe. Tutaj szukajmy kameralnych grup i doświadczonych trenerów, którzy będą w stanie wypośrodkować czas między zabawą a prawdziwą grą. Nauka szachów w grupie wprowadza element zdrowej rywalizacji i pozwala poznać inne dzieci o podobnych zainteresowaniach, spędzić czas z rówieśnikami. Ponadto tego typu zajęcia są dostępne nie tylko w szkołach czy domach kultury, ale również w coraz większej liczbie przedszkoli. Co ważne, szachów można uczyć się już od czwartego roku życia.

Zajęcia indywidualne

W sytuacji, gdy obawiamy się braku indywidualnego podejścia do gracza, nasze dziecko nie czuje się zbyt pewnie w grupie albo znacznie wyróżnia się poziomem, najlepiej sprawdzą się zajęcia bezpośrednie z trenerem. Ich poziom jest wtedy dopasowany do konkretnego dziecka, jego umiejętności i tempa pracy.

Jak wiadomo, praktyka czyni mistrza i nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać wszystkie te sposoby i po pewnym czasie zdecydować, która forma sprawdza się najlepiej. Jedno jest pewne – naprawdę warto nauczyć dziecko gry w szachy.

Zdj. główne: Randy Fath/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*