Dziecko nie akceptuje Twojego partnera? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić

Dziecko nie akceptuje Twojego partnera? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każda zmiana w życiu dziecka jest stresująca i wywołuje wiele emocji. Może to być dla niego szczególnie trudne, gdy w grę wchodzi poznanie nowego partnera swojej mamy. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko nie odnajduje się w takiej sytuacji, pomóż mu sobie z tym poradzić. Poniżej podajemy sposoby na to, by cały proces poznawania i akceptacji przeszedł w miarę gładko.

Rozwód i nowy partner a dziecko – podstawą jest rozmowa

Rozwód rodziców może być ulgą dla wszystkich, ale i bolesną sytuacją dla dziecka. Duży wpływ ma na to fakt, że nie rozumie ono w pełni złożoności relacji międzyludzkich. Jeszcze trudniej może przyjść dziecku pogodzenie się z nową rzeczywistością, gdy wcześniej i Ty, i tata tak samo mocno angażowaliście się w jego wychowanie. A przed jeszcze większym wyzwaniem staje, gdy postanowisz przedstawić mu swojego nowego partnera. Jak możesz pomóc mu odnaleźć się w tym wszystkim, tak by jednocześnie nie urazić jego uczuć?

Absolutną podstawą zawsze jest rozmowa, przy czym musisz pamiętać, by dostosować ją do wieku, ale i charakteru oraz osobowości dziecka. Zupełnie inaczej potoczy się rozmowa z kilkulatkiem, a inaczej z nastolatkiem. Nie zawsze zrozumie on, dlaczego i po co mama chce żyć z obcym dla niego człowiekiem. Może się okazać, że nawet polubiłby nowego partnera, ale obarcza go winą za tę sytuację i za wywrócenie dotychczasowego życia do góry nogami. Dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście dorosłych i przepracowanie złości, zazdrości oraz braku akceptacji.

Pomoc psychologa mile widziana

Niegdyś wizyty u psychologa były powodem do wstydu, dzisiaj na szczęście już tak nie jest. Warto szukać pomocy u specjalisty, gdy się tego potrzebuje. Jeśli nie wiesz, jak dotrzeć do dziecka, by nie czuło się skrzywdzone i by zaakceptowało nowego partnera, udajcie się do psychologa dziecięcego. W ten sposób na spokojnie porozmawiacie, zrozumiecie swoje potrzeby i zmniejszycie przeżywany stres. Zadbacie także o Waszą relację i o to, by mimo nowych, trudnych wyzwań, wszystko układało się jak najlepiej.

Jak wprowadzić nowego partnera w życie dziecka?

W żadnym razie nie rób z dziecka swojego powiernika ani też nie wymagaj od niego, by wyraźnie opowiedziało się po stronie któregoś z rodziców czy wręcz było Waszym pośrednikiem.

Dziecku łatwiej będzie zaakceptować nowego partnera mamy, gdy zarówno Ty, jak i były mąż, uporacie się z negatywnymi emocjami i będziecie odnosić się do siebie z szacunkiem. Nie będzie ono czuło się winne, że akceptując partnera, „zdradza” swojego tatę. Tak więc zanim przedstawisz mu nowego wybranka serca, uporządkuj wszystkie sprawy. Nie dopuść, by dziecko czuło się choćby w małym stopniu odrzucone.

Pamiętaj jeszcze, by nie wprowadzać chaosu w życie dziecka, zapoznając je z każdym mężczyzną, z którym się spotykasz. Po kilku randkach czy kilku miesiącach może się okazać, że związek nie ma przyszłości i lepiej się rozstać. Do życia dziecka wprowadź osobę, co do której uczuć jesteś pewna i wiesz, że chcesz budować z nią trwałą relację. Nie ma co się spieszyć, obserwuj swoją pociechę, jej zachowanie, emocje i pamiętaj, że nic na siłę. Zapewnij dziecko, że kochasz je bezwarunkowo, jest ono najważniejsze i wcale nie rywalizuje z Twoim partnerem.

Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*