Do jakiego wieku dziecko powinno drzemać w ciągu dnia?

Do jakiego wieku dziecko powinno drzemać w ciągu dnia?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jedne dzieci śpią w dzień mając nawet 6 lat, inne rezygnują z drzemki mając niespełna 2 lata. Czy jest jakaś zasada dotycząca tego, do kiedy maluch powinien drzemać w ciągu dnia?

Popołudniowa drzemka to często trudny temat i dla rodziców, i dla dzieci. Dorośli chcą, by ich potomek chwilę chociaż pospał, zregenerował się na resztę dnia i nie był później tak marudny, z kolei dzieci często nie zamierzają spać i się buntują.

Ile snu potrzebuje dziecko?

To, ile dziecko śpi, jest zależne w dużej mierze od wieku. Okazuje się jednak, że wpływ na zapotrzebowanie na sen mają też uwarunkowania genetyczne. Dlatego eksperci są zgodni co do tego, że sen, jego długość itp. jest bardzo indywidualną kwestią. Są ogólne wytyczne dostosowane do wieku, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie muszą pasować akurat do naszego dziecka.

Szacuje się, że dziecko do 3 miesiąca życia śpi od 14 do 18 godzin na dobę. Z kolei niemowlę od 3 do 6 miesiąca życia – od 13 do 16 godzin na dobę. Maluch, który skończy pół roku do ukończenia 2 lat zazwyczaj śpi już 12–14 godzin na dobę, a ten w wieku 2–5 lat 10-12 godzin. Są jednak dzieci, które lubią spać dłużej, albo potrzebują mniej snu i jeśli nie ma żadnych innych objawów, które można uznać za odbiegające od normy, to raczej nie ma się czym przejmować.

Czy jest jakiś wiek, gdy dziecko powinno przestać spać w dzień?

Nie ma tak naprawdę ani dolnej, ani górnej granicy, kiedy dziecko już nie powinno zasypiać w dzień. To wszystko zależy od samego dziecka. Tak samo jak u dorosłych, są osoby, które chętnie idą się zdrzemnąć po pracy, jeśli mają taką możliwość, jak i takie, które tego nie lubią i nigdy nie robią. To samo dotyczy dzieci. Oczywiście przyjmuje się, że w pierwszym roku życia malucha śpi on od 1 do 2 godzin po południu i zazwyczaj tak jest, ale nie musi. Są niemowlaki, które mają nawet 2 czy 3 drzemki, jak i takie, które nie mają ich wcale.

Drzemki na pewno pozwalają dziecięcemu organizmowi zregenerować się, szczególnie, że kilkulatki są bardzo aktywne i potrzebują mnóstwo energii na swoje harce.

Jak rozpoznać, że dziecko potrzebuje drzemki w ciągu dnia?

Jeśli maluch nie chce spać w ciągu dnia, ale nie jest wieczorem marudny, zmęczony, nie ziewa i nie płacze z byle powodu, to najprawdopodobniej już nie potrzebuje drzemki.

W przypadku, gdy maluch po takiej drzemce wieczorem idzie spać o 22.00, albo i później, bo nie może zasnąć, także warto pomyśleć o zakończeniu popołudniowego spania.

Rodzic zna najlepiej swoje dziecko i w większości przypadków bez problemu powinien rozpoznać, co jest najlepsze dla jego pociechy i jakie są jej potrzeby.

Zdj. główne: Leo Rivas/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*