Jakie leki można stosować podczas ząbkowania?

0
854
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ząbkowanie to stresujący czas zarówno dla malucha, jak i zatroskanych rodziców. Dowiedz się, jak możesz ulżyć swojemu dziecku w tym trudnym momencie.

Ząbkowanie – jak to przetrwać?

Bez wątpienia widok boleśnie ząbkującego maleństwa jest bardzo trudny dla wszystkich rodziców. Zdarza się, że dzieci ząbkują właściwie bezobjawowo, jednak bardzo często wiąże się to z przykrymi dolegliwościami. Wśród nich można wymienić między innymi: podwyższoną temperaturę ciała, drażliwość, nadmierne ślinienie się, niespokojny sen.

Wszystko to dosyć dotkliwie oddziałuje na domową rzeczywistość. Rozdrażniony maluch to także zmęczony rodzic. Na szczęście nie jest tak, że jesteśmy w przypadku ząbkowania bezradni. Wręcz przeciwnie – istnieją sprawdzone sposoby, zarówno jeżeli chodzi o te domowe, jak i farmakologię. Poznaj je, żeby przynieść ulgę maleństwu.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Little Leaf (@littleleaf.pl)

Leki na ząbkowanie – co warto kupić w aptece?

Zacznijmy od leków, jakie można stosować podczas bolesnego ząbkowania. Ta kwestia zwykle zastanawia rodziców, którzy nie są pewni, jakie środki będą odpowiednie. Na szczęście, wbrew pozorom, wybór w tej kwestii jest całkiem duży.

Przede wszystkim polecanym rozwiązaniem są różnorodne żele i maści o właściwościach przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Niektóre z takich produktów mają również właściwości przeciwbakteryjne i odkażające. Polecane są także żele zawierające hialuronian sodu, który tworzy warstwę ochronną na powierzchni dziąsła. Jak widać, wybór tego typu produktów jest spory, dlatego warto w aptece zapytać właśnie o odpowiedni żel.

W przypadku bardzo bolesnych dolegliwości należy sięgnąć również po typowe leki przeciwbólowe w dawkach dostosowanych do wagi oraz wieku dziecka. Dużą skutecznością wyróżniają się tutaj czopki.

Domowe sposoby na ząbkowanie – poznaj je!

Z pomocą przy ząbkowaniu przychodzi nam nie tylko farmakologia. Czy znasz domowe sposoby na tą przypadłość? Nasze babcie i mamy chętnie po nie sięgały, więc są wypróbowane tak naprawdę… na nas!

Jednym ze sposobów jest przyłożenie do dziąsła ściereczki tetrowej nasączonej rumiankiem. Napar z tej rośliny ma udowodnione działanie przeciwzapalne, dlatego zanurz tetrę w naparze i włóż ją do zamrażarki. Następnie wyjmij i przyłóż do dziąsła dziecka, uważając tylko, by tetra nie była zbyt twarda.

Kolejną opcją jest masaż dziąsła przy pomocy silikonowej osłonki na palec. Delikatne okrężne ruchy pomogą w uśmierzaniu bólu.

Delikatne ssanie również uspokaja dziecko i koi ból, dlatego w chwilach bolesnego ząbkowania przystawienie go do piersi lub – w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym – podanie mu butelki, to dobre rozwiązanie.

Warto spróbować także mrożonej marchewki – może ona stać się naturalnym gryzakiem. Pamiętaj tylko o tym, żeby odczekać kilka minut od wyjęcia jej z lodówki.

Zdj. główne: Jenean Newcomb/unsplash.com

Zostaw komentarz

Więcej newsów