Co zrobić, aby dziecko przestało gryźć podczas karmienia?

0
859
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gryzienie podczas karmienia najczęściej jest etapem przejściowym. Dziecko może gryźć pierś z różnych powodów m.in. z powodu ząbkowania lub nieprawidłowej pozycji do karmienia. Jakie są powody gryzienia piersi przez dziecko i jak temu zaradzić?

Ząbkowanie

Ząbkowanie jest najczęstszą przyczyną gryzienia piersi podczas karmienia. Dziecko chce się pozbyć dyskomfortu wywołanego wyrzynaniem się zębów i mocniej zaciska dziąsła na brodawce. Jeśli powodem gryzienia podczas karmienia jest ząbkowanie, to przed przystawieniem dziecka do piersi warto podać mu schłodzony gryzak. Można posmarować dziąsła żelem na ząbkowanie. Dzięki temu maluch będzie odczuwał mniejszy dyskomfort.

Hiperaktywny wypływ mleka

Maluszek przy hiperaktywnym wypływie mleka z piersi próbuje go sam zatrzymać, poprzez przygryzanie. Jeśli to jest przyczyną, to przed karmieniem warto odciągnąć trochę mleka, aby poluzować ciśnienie w kanalikach mlekowych i zmniejszyć wypływ.

Przekrwienie błony śluzowej nosa

Jeśli dziecko ma zatkany nos np. z powodu infekcji lub alergii, to bardzo często przygryza brodawkę i jest niespokojne przy piersi. Dbanie o właściwą higienę nosa jest jedynym rozwiązaniem. Gdy dziecko będzie miało pusty nos, to będzie mogło oddychać swobodnie.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Olivia (@livvharriss)

Problem z napięciem mięśniowym

Najczęściej jest to wzmożone napięcie głowy, twarzy i szyi. Sprawia ono, że mięśnie stają się sztywne i skrócone. Przez to dziecko doznaje objawów podobnych do szczękościsku. Problem z napięciem wymaga konsultacji specjalistycznej.

Zaburzenia integracji sensorycznej

Dziecko może cierpieć na zaburzenia integracji sensorycznej, czyli może być nadwrażliwe lub może mieć niedosyt bodźców. Buzia maluszka może gryzieniem reagować na bodźce, które odczuwa. W tej sytuacji konieczna jest wizyta u specjalisty, który wskaże ćwiczenia pomocne w odwrażliwianiu lub stymulacji buzi dziecka.

Kręcz szyi

Jest bezbolesnym schorzeniem rozwijającym się w życiu płodowym. Rozpoznawany jest po urodzeniu. Warto wtedy skonsultować się ze specjalistą, który zleci ćwiczenia pozwalające na zminimalizowanie kręczu szyjnego. Najczęściej rozpoczynają się one od pierwszych tygodni życia.

Zła pozycja do karmienia

Jeśli noworodek gryzie pierś, to może to być spowodowane złą pozycją do karmienia. Przy zbyt płytkim chwycie na piersi będzie ją przygryzać dziąsłami podczas karmienia.

Zwichnięcie lub złamanie obojczyka

Zdarza się, że podczas porodu dziecko doznało złamania lub skręcenia obojczyka. W takiej sytuacji diagnozę i leczenie zleca lekarz.

Pielęgnacja pogryzionych piersi

Jeśli piersi zostaną pogryzione podczas karmienia, to od razu powinnaś je smarować własnym mlekiem. Ma ono działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Warto jak najczęściej wietrzyć brodawki i unikać podrażnień. Pomocne wtedy będą wkładki laktacyjne do stanika – pamiętaj o ich regularnej wymianie.

Zdj. główne: Dave Clubb/unsplash.com

Zostaw komentarz

Więcej newsów